Élben az Élen 1983 óta Magyar zászló

45 000 HUF vásárlás felett ingyenes kiszállítás

Cikkek

A borotvapamacs szőre

2018.10.30 00:00
A borotvapamacs szőre
A borotvapamacs két részből áll: köteg és nyél. A köteg (knot) készülhet állati szőrből, mint vaddisznósörte, borzszőr és lószőr, de szintetikus szőrből is (az Extrametálnál borz, sörte és szintetikus szőrből készült borotvapamacsokat találhattok).

A borotvapamacs két részből áll: köteg és nyél. A köteg (knot) készülhet állati szőrből, mint vaddisznósörte, borzszőr és lószőr, de szintetikus szőrből is (a Borotválkozás.hu-n borz, sörte és szintetikus szőrből készült borotvapamacsokat találhattok). Ezek mellett léteznek kevert kötegek is (borz és szintetikus), de ezek ritkábban fordulnak elő. Általános szabályként mondható, hogy a vaddisznó sörtével készült borotvapamacsokat találhatjuk főleg a szupermarketekben és drogériákban, míg a borzszőr prémium kategóriának számít. A lószőrt a ló farkából és sörényéből nyerik, tehát ha valakit rosszul érint, hogy a borz- és vaddisznószőr kinyeréséhez megölik az állatot, annak a lószőrből vagy a szintetikus szőrből készült pamacsok valók; utóbbiak sokszor puhábbak, mint valódi szőrből készült társaik.

A sörtepamacsok a legelterjedtebb borotvapamacsok. Gyakran olcsóbbak, mint szintetikus verzióik; színük legtöbbször sárgás-fehér, de előfordul, hogy a gyártók festenek rá egy fekete csíkot, hogy jobban hasonlítson a borz pamacsokra. Hátránya lehet, hogy szükség van pár borotválkozásra ahhoz, hogy a pamacs „betörjön”, ami azt jelenti, hogy az első pár használat nem olyan kellemes, kicsit karcosabb érzést ad. Általában a sörte durvább, mint a többi alapanyag, így kemény szappanokhoz ideálisabb, mint a borz és szintetikus pamacsok, illetve gyorsabban is szárad. Kezdőknek alkalmas lehet, nem csupán a kedvezőbb árfekvés, de könnyebb habképzés miatt is.

A legnagyobb fejlődés az elmúlt időszakban a szintetikus borotvapamacsok területén történt; számos gyártó komoly fejlesztésének köszönhetően, mára hatalmas minőségbeli javulás állt be. A szintetikus szőrű pamacsoknak komoly rajongótábora van és minőségben is felveszik a versenyt a drágább borzszőr borotvapamacsokkal. Hatalmas hátránya volt a vízelnyelés teljes hiánya, ám az újabb fejlesztéseknél ezt teljesen kiküszöbölték. A szintetikus pamacsok tekintetében a Mühle jár az élen; kitűnő minőségű szintetikus szálakat képesek előállítani – termékeit a Borotválkozás.hu-n is megtaláljátok.

A borzszőr pamacsok kiemelkedő minőséget képviselnek a többi pamacshoz képest. Alapvetően négy osztályt különböztetnek meg a kötegek alapján: pure badger, best badger, super badger és silvertip badger. A pure badger a legolcsóbb kategória; színe általában barna, szürke, fekete és árnyalatai, amihez az alapanyag a borz nyakáról, válláról, hasáról és fenekéről származik. A textúrája durvább, mint a drágább borz pamacsoké; a szálak végei szúrhatnak és a köteg sem olyan sűrű. Természetesen így is jóval lágyabb, mint egy sörte pamacs, illetve, az egyszerű előállítás miatt az ár/érték aránya is kedvező. A best badger szőrhöz általában a borz hasi területeiről nyerik az alapanyagot; színe világosabb és jobb nedvszívó képességgel rendelkezik. Az arcon sokkal kellemesebb érzés: a pamacsköteg sűrűbb és sokkal jobb habot képes előállítani a pure badger pamacsokhoz képest. Mivel a köteget alkotó szőr egyazon helyről származik, így azt nem kell utólag formára alakítani, tehát a pamacs kevésbé karcol.

A super badger borotvapamacsok ugyanolyan szőrből készülnek, mint a best badger pamacsok, de már osztályozzák a szálakat; minőségben közel állnak a silvertip pamacsokhoz. A válogatott szálaknak köszönhetően sokkal jobb a víztartó képességük és sűrűbb pamacsköteg hozható létre, minek közepén már határozottan megjelenik egy sötétebb csík: a minőségi borz borotvapamacsok egyik jellemzője, amit a gyártók a szálvégek fehérítésével tehetnek hangsúlyosabbá. A super és a silvertip badger borotvapamacsok között színárnyalat eltérések lehetnek: a silvertip badger pamacsoknál a szőrvégek tört fehérek, míg a super badger borotvapamacsoknál ez inkább egy kicsit szürkés árnyalatú. A silvertip badger csúcskategória a borotvapamacsok közt; ez a legdrágább típus. Szigorúan osztályozott és válogatott szőrszálakból készül, melyek kizárólag a borz nyaki szőréből származnak. A szőrvégek teljesen fehérek és nagyon finom textúrájúak; fehér végük sokkal nagyobb és jobban elválik a sötétebb sávtól a köteg közepén. Elképesztő habképzés és rendkívüli borotválkozási élmény jellemzi ezeket a pamacsokat.

Ez a négy alapvető borotvapamacs-típus, ugyanakkor a kategóriák nem egyetemesek. A gyártók az azonos elnevezések alatt nem feltétlenül értik ugyanazt és, például a borz pamacsok esetében, nem mindenhol egyezik a hierarchia. Előfordulhat, hogy az új sörte vagy borz pamacsok, vagy, amiket már hosszú ideje nem használtunk erős szagúak. Ez idővel megszűnik, illetve segíthetünk rajta folyamatos samponos áztatással.